Lekcja ma na celu kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach mogących wystąpić w okresie wakacji, oraz utrwalenie prospołecznych postaw wśród uczniów.
Konspekt zajęć
„Bezpieczne wakacje”
realizowanych w ramach programu
Bezpieczna Polska- Bezpieczne Dziecko
Autor: mgr Lidia Jakubowska
Realizatorzy zajęć: wychowawca klasy, funkcjonariusz Policji
Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych
Termin: czerwiec
Czas zajęć: 45 min.
Cel dydaktyczny:
- kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach mogących wystąpić w okresie wakacji,
- utrwalanie prospołecznych postaw wśród uczniów.
Cel wychowawczy:
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,
- integracja grupy,
- nauka przyjemnych i bezpiecznych form spędzania czasu wolnego.
Cel poznawczy:
- zapoznanie uczniów ze służbami zorientowanymi na ochronę bezpieczeństwa społecznego,
- zapoznanie uczniów z modelami bezpiecznych zachowań w czasie wakacji,
- zapoznanie uczniów z konstruktywnymi formami reakcji ludzkich w sytuacjach, gdy występują zjawiska społecznie negatywne.
Metody: drama z udziałem uczniów, pogadanka dydaktyczno- wychowawcza.
Środki dydaktyczne: krzyżówka, plansze z numerami telefonów na policję, straż pożarną, pogotowie. Planowany przebieg zajęć:
- Przywitanie wychowawcy z uczniami.
- Przedstawienie gościa (funkcjonariusza Policji) i celu jego wizyty na lekcji.
- Wyjaśnienie tematu i celu zajęć.
- Powtórka ogólnych informacji z zakresu bezpieczeństwa:
* prowadzący pytają, co uczniowie wiedza nt. służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w życiu codziennym,
* powtarzają najważniejsze informacje, m.in. numery telefonów na policję, straż pożarną, pogotowie (997, 998, 999, 112),
* uczniowie inscenizują dzwonienie na odpowiednie numery,
* omówienie przez prowadzących jakie elementy powinny pojawić się w zgłoszeniu do odpowiedniej służby by ułatwić działanie pracownikom operacyjnym.
- Rozmowa na temat: „Gdzie dzieci wyjeżdżają na wakacje ?”:
* gdzie można spędzać wakacje ?
* kto w tych miejscach dba o nasze bezpieczeństwo ?
* omówienie zagrożeń, jakie potencjalnie występują w określonych miejscach podczas wakacji.
- Wyjazdy zorganizowane grupowo i indywidualnie:
* prowadzący opowiadają uczniom o wyjazdach zorganizowanych i indywidualnych,
* dyskusja o problemach jakie mogą wystąpić podczas takich wyjazdów i jak zachować się w określonych sytuacjach, np. utrata dokumentów, zgubienie się, nieszczęśliwe wypadki itp.
- Bezpieczne podróże:
* rozmowa nt. wyjazdów różnymi środkami komunikacji zbiorowej i indywidualnej,
* omówienie czynności niezbędnych w czasie podróży przez pryzmat zabezpieczenia przed zjawiskami mogącymi zagrozić bezpieczeństwu uczniów wyjeżdżających na wakacje.
- Wakacyjne zabawy:
* pogadanka z uczniami jak bawić się przyjemnie i bezpiecznie,
* kąpiele wodne (morza, jeziora, rzeki),
* skoki do wody (w znanych, bezpiecznych miejscach),
* zabawy na wiosce, w polu, w lesie (zabezpieczenie przed maszynami rolniczymi,przed dzikimi zwierzętami),
* zabawa na budowie i innych niedozwolonych miejscach (co się może stać),
* jazda na deskorolce (ochraniacze, w odpowiednich miejscach, długa droga hamowania),
* jazda na rowerze (światełka, pompka, hamulce- sprawdzamy stan techniczny przed każdą wycieczką, kask na głowie),
* nie ulegać kolegom (np. gdy proponują zabawę fajerwerkami),
* prowadzący proponują, jak można aktywnie i bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu,
* podpowiadają jak uczestniczyć w imprezach masowych.
- Pożegnanie z uczniami.
ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH, ZDROWYCH I UDANYCH WAKACJI !!! |